راه اندازی کوره ۲ کارخانجات شیشه قزوین

کوره شماره ۲ کارخانه شیشه قزوین با هدف تولید شیشه سولار در این واحد تولیدی بازسازی شده و تولید این محصول برای اولین بار در کشور در قزوین کلید خورد. در مراسمی با حضور محمد مهدی اعلایی استاندار قزوین، علی رحمانی معاون اقتصادی استانداری، رضا صفاری مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان و جمعی از فعالان اقتصادی استان قزوین، بهره برداری از کوره شماره ۲ در کارخانه شیشه قزوین برای تولید شیشه های سولار آغاز شد.

راه اندازی خط تولید شیشه دودی خودرو برای اولین باردرکشور درقزوین انجام می شود

مدیر کارخانجات شیشه قزوین گفت: در آینده با راه اندازی خط جدید تولید شیشه های دودی خودرو در کارخانجات شیشه قزوین از واردات این کالا از خارج بی نیاز خواهیم شد. خسرو منظوری در این مراسم گفت: کوره شماره چهار در یک بازه زمانی بزرگترین کوره خاورمیانه بود، اما در سال‌های گذشته متوقف شده بود که راه‌اندازی مجدد آن در دستور کار قرار دارد.

مدیر کارخانجات شیشه و فلوت ادامه داد: این شرکت در دهه ۴۰  آغاز به کار کرده و چهار کوره در آن ساخته شده است، در سال ۸۸ هم فلوت فعالیت خود را آغاز کرده که بزرگترین تولیدکننده شیشه خودرو در کشور است، شاید از نظر کمیت زیاد نباشد اما از نظر کیفیت شیشه قزوین همیشه پیشگام است.

وی بیان کرد:کوره شماره ۲ تا سال ۱۴۰۰ متوقف بود که در این سال بازسازی آن در دستورکار قرار گرفت و برای تولید شیشه سولار فعال شد، چرا که درحال حاضر استفاده از انرژی پاک از مباحث مهم است.

وی بیان کرد: این کوره پس از چهارمین تعمیرات سرد در سال ۸۱ مجددا شروع بکار کرد و با پشت سرگذاشتن ۱۳ سال کار مداوم در سال ۹۴ خط کوره متوقف شد. منظوری اظهارداشت: طراحی اولیه کوره شماره ۲ در سال ۴۷ صورت گرفت و دو سال بعد یک خط تولید شیشه ساده وارد مدار شد و در سال ۵۸ خط دوم نیز برای تولید شیشه مشجر راه اندازی شد.

وی بیان کرد: این کوره پس از چهارمین تعمیرات سرد در سال ۸۱ مجددا شروع بکار کرد و با پشت سرگذاشتن ۱۳ سال کار مداوم در سال ۹۴ خط کوره متوقف شد. منظوری تصریح کرد: پنجمین دوره تعمیرات و بازسازی کوره از اسفند ماه سال ۱۴۰۰ در دستور کار مسئولان کارخانه شیشه قرار گرفت و تغییرات عمده ای برای تولید شیشه های سولار که در صنعت تولید پنل های خورشیدی کاربرد دارد صورت گرفت.

مدیر کارخانجات شیشه قزوین یادآورشد: با توجه به ابعاد تخریب کوره در آخرین دوره کارکرد خود با توجه به تغییرات مورد نیاز طراحی و بازسازی اساسی یک الزام بود لذا برای صرفه جویی در هزینه ها از آجرهای موجود نسوز کارخانه پس از برش های لازم استفاده کردیم و تمامی آجرهای مورد نیاز کوره جدید از داخل مجموعه تامین شد.

منظوری بیان کرد: پس از بازسازی زیربنایی کوره و به روز رسانی آن، تمامی سیستم های مرتبط با آن بخصوص تغییرات انجام شده در سیستم های الکترونیکی، مکانیکی، پچ پلنتها و کنترل کوره و ماشین های تولید توانستیم خط تولید شیشه ساده را با شیشه های مشجر و امروز شیشه های سولار جایگزین کنیم. وی اضافه کرد: امروز اولین تولیدکننده شیشه سولار برای استفاده در پنل های خورشیدی در کشور هستیم و در سه ماه آینده خط دوم تولید را نیز راه اندازی می کنیم.

وی افزود: در طول دو سال و نیم گذشته ۱۰۰ نفر نیرو جذب شده که نشان دهنده توسعه تولید در این واحد است.

منظوری در خصوص کیفیت شیشه های سولار تولیدی در این شرکت گفت: استاندارد جهانی این شیشه ها عبور دادن بیش از ۹۰ درصد نور خورشید است که شیشه های سولار تولیدی در این کارخانه درحال حاضر ۹۴ درصد نور را عبور می دهد.

وی اظهارداشت: در زمینه صنایع جانبی هم برنامه هایی دردست اجراست که کوره های جدیدی در حال نصب است در کنار آن آرایش مواد هم داریم که قبلا متوقف شده بود و بزودی آنها را نیز فعال می کنیم.

منظور افزود: تولید شیشه ساتینا و شیشه های رنگی کوچک در دستور کار قرار دارد و در گذشته نیز طویل ترین و ضخیم ترین شیشه را تولید و رکوردی در این زمینه ثبت کرده ایم و افتخارات شرکت در حال تکمیل شدن است.

وی اظهارداشت: با تولید شیشه های دودی خودرو در آینده از واردات این نوع شیشه بی نیاز می شویم و گامی در مسیر خودکفایی برداشته خواهد شد.

مدیر کارخانجات شیشه قزوین یادآورشد: در دو سال اخیر با جذب 100 نیروی کار جدید به اشتغال استان کمک کرده ایم و از تلاش مجموعه همکاران خود اعم از کارگران، کارشناسان، نیروهای خدماتی واداری، فنی، تدارکات، نوسازی، آجرچین و حمایت ارزشمند جناب آقای علاقبندیان مالک کارخانه سپاسگزاریم که زمینه شکوفایی و توسعه و موفقیت های این واحد تولیدی را مهیا کرده اند.

کارخانجات شیشه قزوین در ۴۰ هکتار مساحت با تولید سالانه یک میلیون و ۳۰۰ هزارتن انواع شیشه مشجر، ساده، بی رنگ و رنگی، به ضخامت های ۴ تا ۲۰ میلیمتر، تولید شیشه یکپارچه به ضخامت ۵۰ میلیمتر به طول ۳۷ متر و ۱۰ سانتیمتر، رکورد تولید شیشه های خاص را شکسته است.

استاندار قزوین با بیان اینکه تمامی واحدهایی که امکان صادرات دارند در اولویت حمایت قرار می گیرند، گفت: هدف گذاری استان قزوین این است که در یک بازه زمانی مشخص به صادرات میلیارد دلاری دست پیدا کند، موضوعی که نزدیک به ۷۰ درصد آن محقق شده و باقی مانده آن هم با همت و تلاش مدیران و تولیدکنندگان محقق می شود.