معرفی آجرهای شیشه‌ای

در کوره شماره یک شرکت شیشه قزوین از ابتدای کار تاکنون انواع شیشه های مشجر بی رنگ و رنگی با طیف وسیعی از نقش و طرح، به ضخامت‌های ۴ تا ۱۲ میلیمتر تولید گردیده است. از اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۲ با استراتژی جدید تعریف شده برای این کوره، تغییری شگرف در محصولات تولیدی مبنی بر افزایش ضخامت شیشه به وجود آمد و هدف از تولید این محصول ساخت آجرهای شیشه ای و عرضه آن به بازار است.

در کنار آن شرکت شیشه قزوین مفتخر است که شیشه ای یکپارچه با میزان درصد اکسید آهن پایین، با ضخامت ۵۰ میلیمتر، طول ۳۷.۱۰ متر، عرض ۱.۶۰ متر و وزن ۷۴۲۰ کیلوگرم  برای اولین بار در دنیا عرضه نماید، که این رکوردی بی سابقه و بی نظیر در جهان می باشد. این شیشه بر اساس نیاز و درخواست مشتری با ابعاد، طرح و رنگهای متفاوت، تولید و به بازار عرضه میگردد.

 

توانایی تولید شیشه با ضخامت بالاتر در حدود ۵۳ میلیمتر در حال حاضر امکان پذیر است. امید است در آینده‌ای نزدیک بتوان به تولید شیشه با ضخامت‌های بالاتر نیز دست یافت. از کاربردهای محصول جدید می‌توان به استفاده وسیع آن به عنوان آجرها و بلوک‌های شیشه‌ای در صنعت ساختمان جهت ساخت انواع دیوار و پارتیشن، استفاده در نمای ساختمان و نیز مصارف هنری و تزئینی در هتل سازی و ساخت مراکز فروش، مراکز تفریحی، سالن‌های اجتماعات و ... اشاره نمود.

جهت تولید این محصول نیاز به اعمال تغییرات فنی و تکنولوژیک از ابتدا تا انتهای خط تولید بوده است. در ادامه به شرح مختصری پرداخته شده است.

مواد مصرفی:
تغییر فرمولاسیون بچ و نیز نوع و کیفیت مواد اولیه مصرفی به عنوان اولین گام در تولید این محصول به شمار می‌رود. تغییرات در این خصوص به گونه‌ای انجام گردیده که شیشه تولید شده بی‌رنگ بوده و در کنار تولید شیشه بی‌رنگ، تولید شیشه‌هایی با رنگ‌های جذاب و دلنشین که دیدگان هر بیننده‌ای را به وجد می‌آورد نیز مورد توجه قرار گرفت. به همین منظور انواع رنگینه‌ها و پیگمنت‌های سرامیکی با روشی ابداعی در داخل مذاب تزریق تا شیشه‌های رنگی تولید شود.

تجهیزات و زیر ساخت‌ها:
کنترل شرایط کوره و ذوب، لهر و خط برش نیازمند تغییرات و تدابیری دقیق توسط متخصصین این حوزه است تا محصول خروجی با کیفیت و عاری از هرگونه ایراد تولید گردد.

طراحی ماشین‌های مشجر و لهر عموماً برای ضخامت‌های محدودی صورت می‌گیرد، بنابراین مرحله دیگری  که در فرآیند تولید این محصول بسیار حائز اهمیت است، ایجاد هماهنگی بین سرعت کشش ماشین مشجر و لهر به منظور دستیابی به ضخامت‌های بالا می‌باشد. به همین جهت در خط تولید کوره شماره یک کارخانجات شیشه قزوین، تغییرات مکانیکی و الکتریکی بسیار گسترده‌ای روی ساختار ماشین‌های مشجر و لهر انجام گرفت.

برش محصول تولید شده و انتقال آن به دلیل ابعاد و وزن بالا نسبت به محصولات معمولی چالش بزرگ دیگری را ایجاد نمود که به کمک پرسنل شرکت و استفاده از ابزارهای خاص، برش انجام گردید. همچنین طراحی، نصب و راه اندازی چند دستگاه کرین سقفی متحد جهت انتقال جام شیشه از روی خط برش و انتقال آن به مکان مورد نظر در دستور کار قرار گرفته شد.

برش به صورت قطعات آجری یا بلوک و فرآیندهای جانبی شامل ساب زنی و پولیش به منظور دستیابی به کیفیت سطح مطلوب، به عنوان فرآیند تکمیلی در تولید این شیشه‌‎ها مد نظر بوده است. به دلیل ضخامت بالا و سطح ناهموار و مواج شیشه، برش آن به قطعات کوچک‌تر با اشکال مورد نظر کار راحتی نبوده و به تجهیزات ویژه‌ای نیازمند می‌باشد. به همین دلیل خطوط تکمیلی به تجهیزاتی نظیر دستگاه ویژه واتر جت، ساب وجوه و لبه‌ها و... تجهیز گردید.